Sep, 2018

2018 National Result Table

Here are the results for the 2018 National Energy Efficiency Awards held at The Hilton Metropole Hotel, Birmingham NEC on Friday 7th September 2018.
Congratulations to all participants, and thank you to all who attended for making this a wonderful event.

Project Management Company

Winner - Dulas Ltd
Second - Westdale Midlands Ltd
Third - JNR Contracting
Third - ENGIE Regeneration
Special Commendation - Warm Zones C.I.C.
Special Commendation - Hero Renewables
Solar PV Installer and Contractor Winner - SAS Energy
Second - Solarsense UK
Third - Photon Energy
Special Commendation - Engenera Renewables Limited
Special Commendation - Naked Solar Ltd
Special Commendation - Hero Renewables
Special Commendation - Anesco Ltd
Special Commendation - FDG Group
Special Commendation - Project Solar UK Ltd
Insulation & Fabric Installer/Contractor Winner - Thrift Energy Ltd
Second - Aran Services Ltd
Third - Elite Rendering Systems Ltd
Special Commendation - DMS Installation Ltd
Special Commendation - Mitchell & Dickinson
Special Commendation - Render East Ltd
Special Commendation - Westdale North Ltd
Special Commendation - Baxter Kelly
Special Commendation - Procast Building Contractors Ltd
Social Responsibility Winner - Pacifica Group Ltd (0800 Repair)
Second - Dulas Ltd
Third - Yorkshire Purchasing Organisation (YPO)
Third - City Energy Network
Special Commendation - Home Energy Lanarkshire
Special Commendation - CUB (UK) Ltd
Special Commendation - Islington Council
Business Development Manager / Director Winner - Ryan Howard
Second - Katie Baker
Third - Steve Williams
Special Commendation - Nina Heigham
Special Commendation - Kirsty Brown
Special Commendation - Ruth Hale
Data & Software Company Winner - Switchee Limited
Second - ECO Surv
Third - Platform d-Risk
Special Commendation - Northern Gas & Power
Energy Efficiency Champion Winner - Olivia Garran
Second - Maxine Palmer
Third - Calvin McGillan
Third - Bryan Glendinning
Special Commendation - George Achilleos
Special Commendation - Steve Williams
Special Commendation - Mukti Mitchell
Special Commendation - Sylwia Archacka
Vulnerable Customer Support Campaigner Winner - National Energy Action/Warm Zones C.I.C.
Second - Islington Council
Third - Energy Projects Plus
Third - Complete Remedial Solutions
Special Commendation - James Sommerville / AgilityEco (Project Leap)
Special Commendation - Aran Services Ltd
Special Commendation - Severn Wye Energy Agency
Special Commendation - Hazel Hill
Boiler & Heating Installer /Contractor Winner - Borthwick Heating Insulation UK
Second - Bumblebee Heating
Third - 50five (UK) Ltd
Third - Glevum Heating
Special Commendation - Green Vision Energy Limited
Special Commendation - J Tomlinson
Special Commendation - T&S Heating Ltd
Special Commendation - First Call Gas Ltd
Special Commendation - Impra Gas Ltd
Supplier Winner - Fernox
Second - Viessmann
Third - Insulation4less Ltd
Third - Alsecco
Special Commendation - myenergi Ltd
Special Commendation - NEST
Special Commendation - Nu-Heat Underfloor Heating & Renewables
Special Commendation - Daikin
Special Commendation - Mitsubishi Electric
Special Commendation - Structherm Ltd
Special Commendation - Soltherm External Insulations Limited
Funding Provider Winner - YES Energy Solutions
Second - Improveasy
Third - Anesco
Special Commendation - AgilityEco
Special Commendation - Aran Services Ltd
Council / Local Authority Winner - Dundee City Council
Second - Aberdeen Council
Third - Northumberland County Council
Third - Worcestershire County Council
Special Commendation - Leeds City Council
Special Commendation - Norwich City Council
Special Commendation - Liverpool City Council - Healthy Homes
Special Commendation - North Tyneside Council
Special Commendation - Wrexham County Borough Council
Housing Association/ Landlord Winner - London & Quadrant
Second - HOMES IN SEDGEMOOR
Third - MOAT
Special Commendation - emh homes
Special Commendation - Newport City Homes
Special Commendation - Ashfield District Council
Special Commendation - Walsall Housing Group (WHG)
Energy Consultant /Consultancy Winner - PASCHALi Energy & Environmental Consultancy
Second - Energy and Technical Services Ltd
Third - Warm Wales Cymru Gynnes
Third - 3E Assessment
Special Commendation - Home Energy Lanarkshire
Special Commendation - Focus FM
Special Commendation - Jamie Robson / JNR Contracting
Special Commendation - Entrust Professional Services Limited
Special Commendation - NORTHERN GAS AND POWER (NGP LTD)
Special Commendation - BMG Surveys
Product Winner - Switchee
Second - zappi
Third - Smart Cool
Special Commendation - Solecco Solar Tiles
Special Commendation - RendaClad
Special Commendation - Cosy Glazing
Special Commendation - SolFit Roof Integrated PV System
Special Commendation - LAVA
Special Commendation - Intouch
Quality Management, Compliance & Training Winner - Platform d-Risk
Second - CUB (UK) Ltd
Third - Oscar On-Site Ltd
Special Commendation - Northern Gas & Power
RHI Installer and Contractor Winner - Ground Heat Installations Limited
Second - Alternative Heat
Third - Hafod Renewable Energy Ltd
Special Commendation - Ashwell Biomass Limited
Special Commendation - H2-ecO Ltd
Special Commendation - Hero Renewables
Special Commendation - Treco Ltd
Special Commendation - DMS Installation Ltd
Multi-measure Project Winner - Ceredigion LA ECO Flexibility Project
Second - Bransty-Whitehaven
Third - Camper NE
Third - Energy Save
Special Commendation - Durham County Council Warm & Healthy Homes scheme in partnership with Pacifica Group and EDF Energy
Special Commendation - Thomas Banks Almshouses
Special Commendation - Solar Assisted Heat Pumps with Thermostatic Showers - Free Hot Water for Social Housing
Boiler & Heating Project Winner - Free Hot Water for Social Housing
Second - Latham Trust Ltd
Third - Cofton Holidays
Special Commendation - Ground Source Heat Pump Installation at Andrew MacDonald Close
Special Commendation - Wildrose Farm
Solar PV Project Winner - Clayhill - The UKs First Subsidy Free Utility Scale Solar Farm
Second - Cletwr Cafe
Third - University of Sussex Solar PV Installation
Special Commendation - Naked Solar & Carleys of Cornwall
Special Commendation - Riverside Housing/Wates Construction (Solar Made Simple)
Insulation & Fabric Project Winner - River Clyde Regeneration Scheme
Second - Dundee External Wall Insulation Improvement Programme
Third - SHINE
Special Commendation - Highlands Council HEEPS-ABS External Wall Insulation
Special Commendation - Hafen Deg
Special Commendation - The Allerhope Project
Special Commendation - Caerphilly Phase 2 Lansbury Park
Special Commendation - The West Yorkshire Insulation Project
Special Commendation - Heat South Somerset
Special Commendation - Niskham School
Special Commendation - The Zone Community Centre
RHI Project Winner - Windover Dairy
Second - Flagship Group - Orchard Close, Norfolk
Third - Thruxton Motorsport Visitor Centre
Special Commendation - East Midlands Air Source Heat Pump Project
Special Commendation - Flag Station Farm
Special Commendation - The Lodge, Mulbarton
Special Commendation - Hinton Estate
Special Commendation - Channel Island Estate and Kettering Road Ground Source Heat Pump Scheme

 

Kenneth Campbell

Kenneth Campbell is a Director of the National Energy Efficiency Awards and Chairman of the Energy Efficiency Association.